PROTOKÓŁ

Jury 29-ego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Kopyść” w składzie:

Przewodniczący - Waldemar Mieczkowski,

Danuta Nowicka,

Izabela Puklewicz,

Adam Klimiuk,

Tomasz Szurczak

po wysłuchaniu dziewięciu podmiotów muzycznych postanowiło przyznać

następujące wyróżnienie i nagrody:

 • GRAND PRIX „WIELKĄ KOPYŚĆ” i I Nagrodę w wysokości 800 zł (osiemset złotych)
  + bon podarunkowy Intersport w wysokości 100 zł zespołowi TRZECIA MIŁOŚĆ.
 • II Nagrodę w wysokości 500 zł (pięciuset złotych)
  + bon podarunkowy Intersport w wysokości 100 zł zespołowi THE NIEROBBERS
 • Dwie równorzędne III Nagrody w wysokości 300 zł (trzysta złotych)
  + bon podarunkowy Intersport w wysokości 100 zł zespołom:
  MAGDALENA RACZYŃSKA I MICHAŁ SŁOWIKOWSKI oraz CZEMU BY NIE?!.
 • Dwa równorzędne wyróżnienia w posatci bonów podarunkowych Intersport po 300 zł
  zespołom: ANKER i GRUPA TRZYMAJĄCA STER.
 • Nagrodę Publiczności w wysokości 400 zł (czterysta złotych)
  otrzymuje zespół CZEMU BY NIE?! • ABORDAŻ

  Skład zespołu:

  Bartłomiej Gołaszewski, Piotr Lewandowski, Maciej Ratyński, Krzysztof Tomaszewski.

  Zespół istnieje od stycznia 2004 r z dwuletnią przerwą. Gramy głównie utwory autorskie. Dotychczas zdobyliśmy II nagrodę na festiwalu Morskie Opowieści 2004 i III nagrodę na festiwalu RAFA 2004. W listopadzie 2010 skład zespołu zasilił Maciej Ratyński. Rozszerzenie składu znacznie przyspieszyło muzyczny rozwój zespołu. W 2011 roku otrzymaliśmy II miejsce na festiwalu PORT WOLA, a także III miejsce na festiwalu RAFA 2011. Rok 2012 przyniósł kolejne sukcesy festiwalowe: wyróżnienie za utwór „Zwrot” na festiwalu TRATWA 2012, a także wyróżnienie na festiwalu Szanta Claus 2012.


  ANKER

  Skład zespołu:

  Bartosz Ziajło, Adam Cudak, Sebastian Mazurkiewicz, Dariusz Wasyleczko.

  Zespół powstał w Górowie Iławeckim w styczniu 2012 roku. Jego członkowie posiadają wieloletnie doświadczenia związane z muzyką folkową i nie tylko. Zamiłowanie do muzyki oraz opowiadania historii związanych z życiem żeglarzy, podróżników i poszukiwaczy przygód połączyło tych muzyków w pasji śpiewania piosenki żeglarskiej. Mimo krótkiego czasu istnienia, zespół ANKER zdążył już zdobyć:
  - wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej KOPYŚĆ 2012 w Białymstoku,
  - Grand Prix na festiwalu KROSS Szanty Mikołajki 2012,
  - Grand Prix na XV Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Charzykowy 2012 - w tym nominacja do konkursów Festiwalu Shanties Kraków 2013 oraz Festiwalu Port Pieśni Pracy Tychy 2013,
  - Grand Prix Festiwalu Port Pieśni Pracy Tychy 2013 w tym nominacja do konkursu festiwalu Shanties Kraków 2014.


  CZEMU BY NIE?!

  Skład zespołu:

  Jerzy Jan Topolski, Hanna Domurat, Izabela Saniewska, Filip Majewski, Dominika Kiszkiel, Mateusz Oksiuta, Elżbieta Sierko.

  „Czemu By Nie?!” to nie tylko nazwa zespołu, ale nasz sposób na życie.

  Każdy z nas jest pełną optymistycznej energii indywidualnością. Różni nas wiek (od 17 do 23 lat) oraz uczelnie i szkoły, w których się uczymy. Mogłoby się wydawać, że licealiści i studenci z kierunków politechnicznych, humanistycznych, medycznych i graficznych będą mieli ze sobą niewiele wspólnego. Pozory jednak mylą.

  Co nas zatem łączy?

  Wszyscy Jesteśmy członkami 59 Białostockiej Wodnej Drużyny Wędrowniczej "Czemu By Nie?!" im. Władysława Wagnera i w niej rozpoczęła się nasza przygoda. Razem spędzamy wolny czas, żeglujemy, bawimy się i śpiewamy. Nasza miłość do piosenek żeglarskich pojawiła się podczas wielogodzinnego śpiewania przy ogniskach i na zbiórkach.

  Zespół powstał w październiku 2011, aby dać możliwość rozwoju muzycznego członkom drużyny, najpierw na potrzeby jednego festiwalu. Potem posypały się kolejne. Kilkukrotnie udało nam się już wygrać, a rok temu zajęliśmy drugie miejsce na Kopyści. Tworzymy własne interpretacje znanych utworów harcerskich i żeglarskich, a także piszemy teksty i komponujemy własne utwory, cały czas się rozwijając. Mamy nadzieję, że tegoroczna Kopyść będzie okazją do zmierzenia się z najlepszymi.
  Bo w końcu CZEMU BY NIE?!


  GRUPA TRZYMAJĄCA STER

  Skład zespołu:

  Danuta Kurasz, Krzysztof Pietrukiewicz, Witold Małecki, Olgierd Sienkiewicz.

  Poznaliśmy się w latach dziewięćdziesiątych w Klubie Żeglarskim Politechniki Poznańskiej. Połączyła nas pasja do żeglowania i wspólnej zabawy. Z tej mieszaniny zajęć i zainteresowań narodziła się chęć wspólnego grania i śpiewania.

  W kwietniu 2009 roku powstała Grupa Trzymająca Ster. Wkrótce pojawiła się chęć pisania własnych utworów. Duże znaczenie miały namowy znajomych i dobry duch świętej pamięci Leszka Walkowiaka (Sailor), który zachęcał nas do rozwoju. Gramy własne piosenki. Muzykę częściowo tworzymy sami, a częściowo wypożyczamy z annałów muzyki dawnej i tradycyjnej. Teksty zawsze są autorstwa któregoś z członków zespołu. Malowane przez Grupę krajobrazy żeglarskie są czasem prawdziwe, przeżyte, czasem wymyślone, a czasem wyśnione. Zawsze są WŁASNE.


  MAGDALENA RACZYŃSKA I MICHAŁ SŁOWIKOWSKI

  Skład zespołu:

  Magdalena Raczyńska, Michał Słowikowski.

  Dwójka wykonawców powiązana z wieloma projektami muzycznymi i współpracująca ze sobą na scenie szantowej od pięciu lat. Wokaliści zespołu Velbot z Warszawy. Wykonują autorski materiał o zabarwieniu żeglarskim.


  SHANTAŻYŚCI

  Skład zespołu:

  Krzysztof Ściepłek, Jakub Jelonek, Marcin Mróz, Rafał Nośko, Tomasz Fornal.

  Zespół wykonujący „mokrą” muzykę acapella. Założony w 2010 roku, ma na swoim koncie kilka ważnych wyróżnień i dwukrotny udział w przeglądzie konkursowym przed „Shanties”.

  Przykładowe wyróżnienia:
  - I miejsce podczas Granicznej Kuźni Szant w Zgorzelcu 2010 rok,
  - I miejsce i tytuł „Bardów Brdy” podczas festiwalu Ster na Bydgoszcz 2011,
  - III miejsce podczas Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowych 2010.


  SZARA STREFA

  Skład zespołu:

  Kasia Raniszewska, Robert Kubiak, Kuba Kałużny, Mirek Piotrowski, Marek Jankowski.

  Jesteśmy zespołem młodym stażem i duchem, co pozwala nam zaryzykować zaprezentowanie własnego, autorskiego repertuaru. Jednych to zmartwi, jako że nie usłyszą swoich ulubionych piosenek, innych zaś ucieszy, bo wreszcie coś nowego. Nasz repertuar jest jak dobry bigos: i w całości zjadliwy, i każdy w nim znajdzie jakiś ulubiony kąsek dla siebie. No i jak na dobry bigos przystało świetnie wchodzi przy piwie. A w ogóle, to szara strefa – gdzieś po drodze między tym, a tamtym.


  TRZECIA MIŁOŚĆ

  Skład zespołu:

  Justyna Rodasik, Jolanta Gacka, Michał Palka, Jacek Kądziołka.

  Zespół Trzecia Miłość powstał w październiku 2012 roku. Działalność koncertową zaczął na początku roku 2013, koncertem w częstochowskiej tawernie "Hooper Bay”.

  Muzycy znający się dobrze ze sceny szantowo-folkowej postanowili pokazać się szerszej publiczności z troszeczkę innej strony i zaprezentować swoje pomysły muzyczne, często trzymane gdzieś głęboko w szufladach. Repertuar zespołu jest poetycki, emocjonalny, z pogranicza piosenki autorskiej i żeglarskiej. Pojawiają się również utwory z wykorzystaniem potencjału dwóch par skrzypiec.


  THE NIEROBBERS

  Skład zespołu:

  Tomasz Szuszkiewicz, Marek Kańduła, Dariusz Myśliński, Jacek Wiliński.

  „Młody”, obiecujący zespół rodem z Elbląga, muzykujący „tu” oraz „tam” nie bez satysfakcji. Grupa zrodzona „drogami natury” podczas wspólnych męskich rejsów kilku kolegów. Poruszamy się w klimacie pieśni kubryku, ale również poezji śpiewanej, jak i własnej skromnej twórczości. Dobre przyjęciesłuchaczy podczas muzycznych spotkań spowodowało decyzję o pokazaniu się szerszej publiczności.